Uppfödare

Uppfödare


Här hittar du rasringens uppfödare, både per län och i en alfabetisk lista.

* * * * *



Tänk på att alltid ta referenser och kolla upp hälsostatusen på föräldrarna innan du köper en kattunge, mer om vad du bör tänka på innan ditt kattköp hittar du här.


Listan bygger på uppfödarnas frivilliga medverkan, se rutan här intill om du som uppfödare vill vara med på listan


Vill du som uppfödare finnas med på Maine Coon-kattens uppfödarlista?


Skicka ett mail till: webmaster@mainecoonkatten.se

Skriv att det gäller uppfödare på Maine Coon-kattens uppfödarlista! som subject/ämne.

  - Bifoga en bild i jpg eller gif format med en upplösning på minst 180 pixlar/tum    och ett max-format om 300 pixlar (bredd & höjd).

  - Skriv en kort presentation om din uppfödning. Max 1000 tecken.

  - Kopiera nedanstående och fyll i dina uppgifter:

  Stamnamn: (inkl. förbund)

  Namn:

  Ort:

  Län:

  Telefon:

  E-mail:

  Hemsida/instagram/facebooksida:

Du måste förstås vara medlem i Maine Coon-katten!

Här hittar du uppfödarpresentationer från norr till söder. Klicka på ett län och du får upp uppfödare som är medlemmar i Maine Coon-katten.

  


Norrbotten

Västerbotten

Jämtland

Västernorrland

Dalarna

Gävleborg

Värmland

Örebro

Västmanland

Uppsala

Stockholm

Södermanland

Västra Götaland

Östergötland

Jönköping

Kalmar

Gotland

Kronoberg

Blekinge

Halland

Skåne


Finland och Åland

Norge

Danmark

Uppfödare A-Ö


Här nedan ser du Maine Coon-kattens lista över uppfödare som är medlemmar i Maine Coon-katten i bokstavsordning.



A


S*Absolut Coon's

Eva & P-A Bjuhr

Ort: Skellefteå

Tel: 0910-852 52

e-post: evabjuhr@telia.com

Hemsida: www.absolutcoons.com


S*Acrobat's 

Susanne Lagercrantz (fd. Bjuresjö)

Ort: Stockholm

Tel: 08-791 84 91, 08-571 677 92, 0730 32 82 05

e-post: susanne.lagercrantz@telia.com

Hemsida: www.acrobats.se


S*Aloha Popoki 

Eva & Göran Johansson

Ort: Täby

Tel: 08-792 02 10, 0723-11 02 10

e-post: eva@alohapopoki.se

Hemsida: www.alohapopoki.se


SE*Amor Silvas

Ann & Mikael Renz

Ort: Kimstad

Tel: 070 – 424 93 23

e-post: katter@amorsilvas.se

Hemsida: www.amorsilvas.se



B


S*Baccheoni's

Marina & Pär-Johan Sporsén

Ort: Täby

Tel: 08-768 43 25, P-J mobil: 070 828 21 32

e-post: marina.sporsen@telia.com

Hemsida: www.sporsen.se/baccheonis.htm (under uppbyggnad)


SE*Bergensjö's

Sofie Bergensjö

Ort: Munka-Ljungby

Tel: 0703-898898

e-post: sofie.bergensjo@gmail.com

Hemsida: www.bergensjos.com


SE*Big cats valley

Margaretha Walther

Ort: Helsingborg

Tel: 073-6576279

e-post: margaretha.w@hotmail.se

Hemsida: bigcatsvalley.weebly. com


SE*Big Lynx's

Johanna Junemalm

Ort: Knislinge 

Tel: 070-9988559

e-post: j.junemalm@hotmail.se

Hemsida: www.biglynxs.se


SE*Bisgaard

Ann-Marie Strannemalm & Jan-Erik Mikkelsen

Ort: Asarum

Tel: 0701-493004/0454-326176

e-post: elsebranemala@hotmail.com

Hemsida: www.bisgaard4.webnode.se &  www.facebook.com/SE- Bisgaard-Maine-Coon



S*Bisu’s

Torgny Christiansson

Ort: Ystad

Tel: 0411-159 80, 0739 824 552

e-post: mainecoon@bisus.se

Hemsida: www.bisus.se


Biscaya BigPawz (CFF)

Hélène Holm

Ort: Uppsala

Tel: -

e-post: kontakt@biscayabigpaw.se

Hemsida: www.biscayabigpaw.se


Buffalo´s (SNRF)

Maria Karlsson

Ort: Karlskrona

Tel: 070-9302982

e-post: Mia_dif21@hotmail.com

Hemsida: http://buffaloskatteri.com/



C


Carpe Feline (CFF)

Susanne Johansson

Ort: Björklinge

Tel: 018-37 21 18

e-post: carpefeline@hotmail.com

Hemsida: www.carpefeline.se


D


Dagdrivarn

Malin Sundqvist

Ort: Västra Frölunda

Tel: 0707-738656

e-post: info@dagdrivarn.se

Hemsida: www.dagdrivarn.se


SE*Daylight Blossom

Linda Svensson Smith

Ort: Bålsta

e-post: linda@daylightblossom.se

Hemsida: www.daylightblossom.se


E


F


S*Flowercoon's

Marita Bergström

Ort: Hässleholm

Tel: 0451-193-66, 0709-584305

e-post: flowercoons@telia.com

Hemsida: www.flowercoons.weebly.com


S*Flying Eagle's

Janet Ericsson

Ort: Bromölla

Tel: 0456-26868

e-post: janet-e@tele2.se

Hemsida: www.flyingeagles.se


Förgätmigej (WCF)

Cecilia Gejdner

Ort: Växjö

Tel: 0737156386

e-post: forgatmigejmco@gmail.com

Hemsida: www.forgatmigejmco.se



G


SE*Golden Shades

Jeanette Olsson

Ort: Bromölla

Tel: 0734-233145

e-post: jeanette@goldenshades.se

Hemsida: www.goldenshades.se



H


Honeysuckle's (CFF)

Anna Svensson

Ort: Dalsjöfors

Tel: 0707-693518

e-post: honeysuckles@telia.com

Hemsida: www.honeysuckles.se



I


IsisFiliis (TICA)

Solinda Stenstråle

Ort: Ljungskile

Tel: 073-9050379

e-post: solinda@isisfiliis.se

Hemsida: www.isisfiliis.se



J



K


SE*Kallerö's

Yvonne Boivie

Ort: Östhammar

Tel: 070-4505735

e-post: yvonne.boivie@gmail.com

Facebook: @Upplandskusten, Instagram: @3knas


SE*Korsár Katten

Eva-Karin & Mikael Korsár

Ort: Kopparberg

Tel: 070-55 302 87

e-post: korsarskatten@telia.com

Hemsida: www.korsarskatten.n.nu


S*Kung Kool's

Maria Isaksson

Ort: Storvik

Tel: 0736-546474 / 0290-12057

e-post: mariaisaksson71@hotmail.com

Hemsida: www.kungcools.se



L


SE*Lilla Källviken's

Ulrika Skarp

Ort: Falun 

Tel: 0707408758

e-post: kontakt@lillakallvikens.se

Hemsida: www.lillakallvikens.se


S*Lisselhills

Marie Arnesson Lundberg

Ort: Falun 

Tel: 073-6401140

e-post: lisselhills@falubo.se

Hemsida: www.lisselhillsmainecoon.se



M


S*Maffialigan's

Viviann Sundqvist

Ort: Lunde

Tel: 0735-788488

e-post: maffialigan@gmail.com

Hemsida: www.maffialigan.com


Maine Orchid (CFF)

Åsa Ohlsson

Ort: Vänge

Tel: 0736242431

e-post: asa.ohlsson80@telia.com

Hemsida: www.maineorchid.se


Maze of Cat's

Anne-kristin Vahterinmäki

Ort: Filipstad

Tel: 0722-222905

e-post: madronna1@telia.com

Hemsida: www.mazeofcats.webber.se


FIN*Mostlycats

Kirsi & Ari Kristola

Ort: Numminen, Finland

Tel: Kirsi + 358 50 367 5647, Ari +358 40 503 1945

e-post: kirsimostlycats@gmail.com

Hemsida: www.mostlycats.fi


SE*Muzzcot

Petra Olofsson

Ort: Torslanda/Göteborg

Tel: 0707-414996, 0705-958016

e-post: mailaoss@muzzcot.se

Hemsida: www.muzzcot.se



N


SE*Naia's

Annelie Hedblom

Ort: Bergsjö

Tel: 070-4244111

e-post: annelie_hedblom@hotmail.com

Hemsida: www.naias.dinstudio.se


SE*Nilegardens

Nina Forsman

Ort: Nybro

Tel: 0708801566

e-post: nilegarden@bahnhof.se

Hemsida: www.nilegardens.se



O

 

S*Operacoon's

Lars-Olof och Marianne Hård

Ort: Sättraby, Edsbro

Tel: 0704- 22 20 64

e-post: info@operacoons.se

Hemsida: www.operacoons.se



P


S*Pansartassens

Sara Bengtsson & Oliver Mathisson

Ort: Malmö

Tel: 0708-301495

e-post: sarabengtsson93@gmail.com

Hemsida: www.pansartassens.se



S*Pearl Coon's

Anette Mårtensson

Ort: Ronneby

Tel: 0457-272 88, 0733-98 50 10

e-post: pearlcoons@gmail.com

Hemsida: www.pearlcoon.se



Q


SE*Queentorpsmc

Sandra Fornåker

Ort: Habo

Tel: 073-8285178

e-post: info@queentorps.se

Hemsida: www.queentorps.se



R


SE*Rainmaker's

Marie Saastamoinen

Ort: Göteborg

Tel: 031-331 16 68

e-post: rainmakers.mco@gmail.com

Hemsida: www.rainmakers.nu


ReMaine's

Ann Engdahl

Ort: Spetsbergsgatan 3A, Göteborg

Tel: 0762-481654

e-post: ann@remaines.se

Hemsida: www.remaines.se


SE*Rubycat's

Birgitta Hellström

Ort: Uppsala

Tel: 073-3587429

e-post: birgitta-hellstrom@hotmail.com

Hemsida: www.rubycats.se


S*Rumpkullan's

Carina Hellqvist

Ort: Karlskoga

Tel: 070-552 86 11

e-post: carinahellqvist49@gmail.com

Hemsida: www.rumpkullan.se



S


SE*Sideshow     

Annika Wallin

Ort: Floda

Tel: 0737-688317

e-post: info@sideshow.nu

Hemsida: www.sideshow.nu


S*Simpsalacoon's

Elisabeth Simpson

Ort: Rimbo

Tel: 070-33 33 121

e-post: simpsalacoons@seliton.se

Hemsida: www.seliton.se


S*SinhTsunKitthas

Marina Hammarberg

Ort: Sandviken

Tel: 073-0652412

e-post: marina.hammarberg@gmail.com eller marina@sinhtsunkitthas.se

Hemsida: www.sinhtsunkitthas.se


S*Skästas Maine Coon

Helene Lingvall

Ort: Västerås

Tel: 0721555977

e-post: helene.lingvall@hotmail.com

Hemsida: www.skastas.com


S*Stortassen's

Annika & Jörgen Öhrberg

Ort: Norrköping

Tel: 073-4321232

e-post: stortassen@hotmail.com

Hemsida: www.stortassen.se


Sweet Bine´s

Ann-Charlotte Meurling

Ort: Skärholmen

Tel: 070-46 788 04

e-post: ac.meurling@comhem.se

Hemsida: www.sweetbines.hemsida24.se


S*Sybo's

Lisa Warfvinge

Ort: Falun

Tel: 073-67 952 88

e-post: lisa.warfvinge@hotmail.com

Hemsida: www.facebook.com/groups/683477031681934/




T


S*Tassfarmen's

Annette Larsson

Ort: Norrköping

Tel: 070-3613489

e-post: nettan.tassfarmens@gmail.com


S*Tole'Coons

Lena Eriksson

Ort: Umeå

Tel: 073-4048462

e-post: lena@tolecoons.se

Hemsida: www.tolecoons.se




U




V



W

 

NO*WesterosCat

Anne Marit Berge

Ort: Fredrikstad, Østfold

e-post: mco@westeros.no

hemsida: www.westeros.no


SE*WildTail's

Camilla Lingeby

Ort: Mantorp

Tel: 070 37 20 980

e-post: camilla@wildtails.se

Hemsida: www.wildtails.se



X


Y


S*Ylletrollets

Peter & Ulrika Olsson

Ort: Borlänge

Tel: 0243-23 02 86

e-post: ulrika@pawpeds.com

Hemsida: www.ylletrollets.com



Z


Å





Ä

 

Ö



Det är ej tillåtet att "låna" bilder eller kopiera hela texter från Maine Coon-kattens hemsida. Bilderna och texterna är skyddade under upphovsrättslagen och tillhör rasringen Maine Coon-katten. Vill du informera om det innehåll som finns i texter på Maine Coon-kattens hemsida - vänligen länka till rasringens hemsida och uppge källan till länken. Vid "lån" av del av text skall källa uppges.